Programy autorskie Piotr Lisowski

Szczegółowe programy wyjazdów przygotowuję na zamówienie, dostosowane do indywidualnych oczekiwań turystów.

Dolomity o świcieW najstarszym królestwie Skandynawii przyszłość zaczęła się dawno temu. Gdy reszta Europy niewiele wiedziała o internecie, prawie połowa Duńczyków już surfowała po sieci, jako pierwsi zauważyli oni potrzebę restrukturyzacji rolnictwa , ochrony środowiska , nowych pomysłów na czystą energię . Wydawałoby się ,że śmiały plan, aby 30% energii w 2030 roku pochodziło z źródeł odnawialnych, pozostanie tylko w planach , ale jest konsekwentnie realizowany .Nowoczesność to jedna strona charakteru Duńczyków , przywiązanie do tradycji i korony to druga strona. Czy w jakimś kraju zdarzyło się aby lud ogłosił zbiórkę pieniędzy po to by , król odnowił sobie zamek.? Turysta wybierający się do Danii może znaleźć wspaniałe zabytki , prawie dziewiczą przyrodę , dobrą kuchnię , wyborne piwo, ludzi życzliwych , wyśmienicie przygotowane trasy turystyczne . A pogoda to bardzo złożona sprawa , ale nie ma sensu denerwować się jej brakiem , ze względu na położenie często wieje i pada deszcz , co można wtedy zrobić , to naśladować Duńczyków – maja dobry humor nawet w czasie ulewy i zawsze noszą przy sobie parasol .

Malownicze , zróżnicowane krajobrazowo góry Słowacji oferują kilkaset kilometrów dobrze oznakowanych szlaków turystycznych prowadzonych przez najatrakcyjniejsze zakątki kraju – od surowych Wysokich Tatr po łagodne, zielone grzbiety Małych Karpat. Słowację warto odwiedzać przez cały rok, zimą rusza kilkaset wyciągów i kolejek narciarskich, dobrze przygotowane trasy narciarskie z bogatym zapleczem turystycznym.

Zwiedzając liczne zamki i pałace , zbudowane w niezwykle malowniczych miejscach , można zanurzyć się w baśniowym świecie rycerzy i książąt lub pospacerować po starannie zaplanowanych ogrodach. Niemcy przywiązują wielką wagę do czynnego wypoczynku, Alpy przyciągają miłośników wspinaczki , narciarstwa , lotniarstwa, kolarstwa górskiego ,a amatorzy żeglarstwa i windsurfingu ściągają na wybrzeże lub nad jeziora. Mniej znane , malownicze okolice Pojezierza Meklemburskiego , Szwajcarii Saskiej, zalesione wyżyny Odenwaldu , Frankonii zachwycają ciszą i dziewicza przyrodą . Można je odwiedzać podczas wędrówek pieszych, jak i kajakowych lub rowerowych, w trakcie których należy skosztować specjałów tradycyjnej kuchni w gościnnych wiejskich gospodach .Niemcy , kraj odgrywający ważną rolę na europejskiej scenie politycznej, przyciąga turystów od wielu od lat. Średniowieczne miasta zapraszają turystę na wyprawę w daleką przeszłość.

Zabytki, krajobrazy, kąpieliska termalne, piwnice pełne wina i pikantna kuchnia składają się na niepowtarzalną atmosferę Węgier.Z Budapesztu niedaleko do bezkresnych stepów Wielkiej Niziny, Balatonu oraz gór północnych Węgier, usianych okazałymi warowniami.Według UNESCO Budapeszt jest jedną z najpiękniejszych stolic świata. Miasto powstałe z połączenia, niegdyś odrębnych, Budy i Pesztu ,stanowi dziś fascynującą, tętniącą życiem całość. Pełna interesujących zabytków metropolia nad Dunajem oferuje swoim gościom także liczne restauracje i nocne kluby, kąpieliska termalne, kolejki górskie i jaskinie.

Innsbruck

Próba ustalenia, jaka właściwie jest Austria, wymaga zagłębienia się w oszałamiający gąszcz tożsamości i rozmaitych wątków długiej historii. W takich warunkach tworzą się stereotypy, często podtrzymywane przez samych Austriaków; przepych Habsburgów, tajemnicza epoka Mozarta, dekadencki Wiedeń fin de siecle. Za uderzająco sztywnymi manierami kryją się ludzie towarzyscy i kochający przyjemności, przywiązani do codziennej kawy, słodyczy i biesiadowania. Austria to m.in. przepiękne widoki, zagubione wśród gór wioski i miasteczka, bujne winnice doliny Dunaju. Na granicy Austrii i Węgier znajduje się też gratka dla miłośników żeglarstwa, jeden z największych w Europie zbiorników wodnych- Jezioro Nezyderskie (niem. Neusiedler See).

Czechy, to nie tylko Praga wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To kraj z interesującą historią i ciekawą przyrodą, kraj rozbrzmiewający muzyką, ujmujący gościnnością i humorem mieszkańców. Wielu wybitnych twórców literatury, malarstwa, muzyki i filmu było Czechami; Alfons Mucha, Bohumil Hrabal, Bedrich Smetana, Antonin Dvorak czy Milos Forman. Chciałbym zabrać Państwa do miejsc znanych, jak i tych położonych poza głównymi szlakami turystycznymi. Pragnę pokazać Państwu winnice południowych Moraw, malownicze zakątki Czeskiej Szwajcarii i wiele innych, zaskakujących miejsc.